Wyprodukowany przez Studio Filmowe ZEBRA „Kiler" Juliusza Machulskiego został wybrany przez internautów najlepszym polskim filmem ostatniego 25-lecia.

 

Z okazji 25-lecia zmian ustrojowych, tj. obrad Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania pierwszego niekomunistycznego rządu w bloku sowieckim oraz obalenia muru berlińskiego, Serwis Onet Film przeprowadził plebiscyt wśród internautów 25 filmów na 25 lat wolności".

Celem plebiscytu było wyłonienie najlepszego filmu spośród polskich filmów fabularnych wyprodukowanych w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza. W plebiscycie oddano 163 tysiące głosów, z których aż 16 427 przypadło na zwycięzcę rankingu, film Kiler" w reżyserii Juliusza Machulskiego.  Kiler" wyprzedził Pianistę" w reż. Romana Polańskiego o 1725 głosów. Na trzecim miejscu uplasował się inny film Studia Filmowego ZEBRA - Psy" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. W pierwszej szóstce znalazło się aż 5 tytułów Studia Filmowego ZEBRA (oprócz Kilera" i Psów" są to filmy: Dzień świra", Chłopaki nie płaczą" oraz Dług"). Wyłoniona pełna lista rankingowa 25 filmów na 25 lat wolności" zawiera aż 7 filmów ZEBRY (poza wyżej wymienionionymi, także filmy: Kroll" oraz Plac Zbawiciela").

 

Kiler" już 16 lat temu przypadł widzom do gustu - komentuje wyniki plebiscytu Juliusz Machulski. - Był to pierwszy film w wolnej Polsce, którego widownia przekroczyła 2 miliony. Ale nie spodziewałem się, że ten skromny film na tak długo zapadnie w zbiorową pamięć polskich widzów. Dziękuję wszystkim tym którzy na Kilera" głosowali w imieniu tych wszystkich, dzięki którym Kiler" powstał.

 

Odtwórca głównwej roli w Kilerze", Cezary Pazura, nie krył zadowolenia wynikami rankingu: - Jestem bardzo szczęśliwy, że Kiler" wygrał w tak ważnym plebiscycie. Muszę przyznać, że często spotykam się ze słowami uznania ze strony widzów na temat tego filmu i mojej w nim roli, jednak zwykle odbieram to jako zwykły przejaw uprzejmości. Tym bardziej jestem zaskoczony, że widzom najbardziej do serca przypadł akurat Kiler". Przez 25 lat powstała masa filmów w naszym kraju, więc zwycięstwo filmu Juliusza Machulskiego tym bardziej jest znaczące. Należą się tu gratulacje nie tylko reżyserowi , ale też autorowi genialnego scenariusza, Piotrowi Wereśniakowi. A mnie i widzom pozostaje pomyśleć, co dzieje się u Jurka Kilera? A może wpaść do niego w nowej odsłonie np. "Kiler 3"? Kto wie? Może scenarzysta i reżyser już coś "kombinują"?

 

Trzecia miejsce wyprodukowanych przez Studio Filmowe ZEBRA Psów" oraz dziesiąte - Pokłosia", reżyser obu filmów Władysław Pasikowski skomentował następująco: - Dziękuję wszystkim internautom, który brali udział w konkursie, także tym którzy głosowali na inne filmy, bo dowodzą, że są rzesze widzów, którym kino polskie nie jest obojętne, którzy je znają, uważają za ważne dla nich i potrafią je adekwatnie ocenić. Trzecie miejsce w uznaniu internautów dla filmu Psy" i dziesiąte dla Pokłosia" z tych wyprodukowanych w ostatnim 25-leciu, a powstało ich pewnie z osiemset traktuje jako wielkie wyróżnienie także dla moich stałych i wiernych przyjaciół i współpracowników Pawła Edelmana, Bogusława Lindy, Danuty Malipan i Zbigniewa Gustowskiego. Dla mnie prywatnie to wyróżnienie jest  ogromnym zaszczytem. Dziękuję serdecznie.

 

Lista rankinowa plebiscytu 25 filmów na 25 lat wolności":

Kiler", reż. Juliusz Machulski - 16 427 głosów (10,3 proc.)

Pianista", reż. Roman Polański - 14 702 głosy (9,2 proc.)

Psy", reż. Władysław Pasikowski - 13 539 głosów (8,2 proc.)

Dzień świra", reż. Marek Koterski - 13 159 głosów (8,1 proc.)

Chłopaki nie płaczą", reż. Olaf Lubaszenko - 12 982 głosy (8,1 proc.)

Dług", reż. Krzysztof Krauze - 6 698 głosów (4,2 proc.)

Wesele", reż. Wojciech Smarzowski - 6 637 głosów (4,1 proc.)

Skazany na bluesa", reż. Jan Kidawa-Błoński - 6170 głosów (3,8 proc.)

Tato", reż. Maciej Ślesicki, - 5812 głosów (3,6 proc.)

Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski, - 4981 głosów (3,1 proc.)

Symetria", reż. Konrad Niewolski - 4944 głosów (3,1 proc.)

Trzy kolory: Czerwony, Biały, Niebieski", reż. Krzysztof Kieślowski - 4848 głosów (3 proc.)

Dom zły", reż. Wojciech Smarzowski - 4393 głosów (2,7 proc.)

Rozmowy kontrolowane", reż. Sylwester Chęciński - 4177 głosów (2,6 proc.)

Róża", reż. Wojciech Smarzowski - 4060 głosów (2,5 proc.)

Listy do M", reż. Mitja Okorn - 3289 głosów (2 proc.)

300 mil do nieba", reż. Maciej Dejczer - 2743 głosów (1,7 proc.)

Kroll", reż. Władysław Pasikowski - 2716 głosów (1,7 proc.)

Plac Zbawiciela", reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze - 2617 głosów (1,6 proc.)

Edi", reż. Piotr Trzaskalski - 2333 głosów (1,4 proc.)

Europa, Europa", reż. Agnieszka Holland - 1562 głosów (0,9 proc.)

Cześć, Tereska", reż. Robert Gliński - 1557 głosów (0,9 proc.)

Podwójne życie Weroniki", reż. Krzysztof Kieślowski - 1451 głosów (0,8 proc.)

Boisko bezdomnych", reż. Kasia Adamik - 1309 głosów (0,8 proc.)

Rewers", reż. Borys Lankosz - 1198 głosów (0,7 proc.)