Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu fabularnego SF ZEBRA pt. "Bikini Blue" w reż. Jarka Marszewskiego.

BB zdj 5 

W dniu 31 marca 2016 rozpoczęły się zdjęcia do produkowanego przez SF ZEBRA filmu fabularnego "Bikini Blue" w reż. Jarka Marszewskiego, który jest również scenarzystą filmu. Za scenariusz filmu "Bikini Blue" autor otrzymał główną nagrodę konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO 2015.

Okres zdjęciowy zaplanowany został na termin od 31.03.16 do 17.05.16 i obejmuje 25 dni zdjęciowych. Zdjęcia do filmu realizowane są w Wielkiej Brytanii (Manchester, Bolton, Telford) i w Polsce (Warszawa, Modlin, Łeba oraz 10 dni zdjęciowych w Łodzi i okolicy).

"Bikini Blue" to dramat historyczny, którego akcja osadzona jest w Wielkiej Brytanii lat 50-tych. Reżyser i autor scenariusza w następujących słowach eksplikuje projekt filmu "Bikini Blue":

Los emigranta to nie od dziś polski stygmat. W latach 1939-47 blisko 200 000 Polaków zranionych przez wojnę i wielką politykę rozpoczęło nowe życie na obcej wyspie. Dla większości z nich była to podróż na nieznaną, odległą i niezbyt gościnną planetę. Właśnie o życiu na owej „obcej planecie" i międzyplanetarnej, czyli polsko-angielskiej miłości opowiada ta historia.

Rok 1953 to nie tylko dla Zjednoczonego Królestwa i Polski okres szczególny – umiera Stalin, następuje Koronacja Elżbiety II, eksploduje wynalazek telewizji, zaś niezwyciężona reprezentacja Anglii ponosi na Wembley historyczną klęskę w meczu z komunistycznymi Węgrami. Świat - jak dziś - żyje w lęku przed nieobliczalnym wschodnim mocarstwem i nową wojną.

Polak-wygnaniec Eryk i Dora, młoda Angielka są małżeństwem, udanym - do momentu, gdy na ich drodze staje choroba Eryka i ścigająca go, zatajona przed żoną, przeszłość. Chcę opowiedzieć o jego „ukradzionym" i odzyskanym losie, o przekleństwie podwójnego życia, które można scalić w jedno, dzięki prawdzie i bliskiej osobie. „Bikini Blue" to opowieść o szaleństwie i gorących uczuciach w czasach Zimnej Wojny.

Ta historia jest fikcyjna, choć poprzez wiele polsko-angielskich doświadczeń, które znam, całkiem prawdziwa. Dora i Eryk są mi bliscy i mam głębokie przekonanie – bardzo współcześni, podobnie jak dylematy, przed którymi stają, traumy, jakich doznali i wybory, których dokonują.

Pragnę stworzyć żywe, pełne ruchu i energii historyczne „road movie", z wielowymiarowymi bohaterami, zwartą intrygą i zwiewnym dialogiem. Film kameralny, ale bez kompleksów - otwarty na przestrzeń emocji, gęsty i intensywny, traktujący bohaterów z troską i ciepłem.

Zgodnie z literą tekstu i opisanymi w nim realiami, w przyszłym filmie wzięliby udział aktorzy polscy i brytyjscy, co podobnie jak sama historia Dory, angielskiej pielęgniarki i jej wyprawy ku prawdzie o polskim mężu, tworzy interesujący, nieczęsty w rodzimym kinie - pryzmat spojrzenia na polskie sprawy.

Lata 50-te poprzez kostium, kulturę plastyczną stanowiły okres niezwykle fotogeniczny, czas groźny i piękny. Wierzę, że także ten aspekt historii, jej wizualnej oprawy, poprzez wierność stylowi, detalowi i atmosferze epoki będzie stanowić wartościowy atrybut przyszłego filmu.

„Bikini Blue" to wpisana zimnowojenny okres opowieść o wyobcowaniu i odnajdywaniu się w nowym, nieznanym świecie. To film o ludziach zranionych i godnych, o utraconym losie i zmaganiach o jego odzyskanie. To polsko-brytyjska, czyli - europejska historia. Pragnę ją opowiedzieć.

 BB zdj 9
Jarek Marszewski - reżyser i scenarzysta. Studiował reżyserię na FAMU - Akademii Filmowej w Pradze, absolwent WRiTV UŚ w Katowicach oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego etiudy krótkometrażowe i filmy zdobyły ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach. Realizuje filmy fabularne, seriale dokumentalne, spektakle telewizyjne, opery ("Aida" prod. Operama, Włochy, 2002; "Madame Butterfly" produkcja Operama, Włochy, 2000). Jest laureatem nagrody za najlepszy debiut reżyserski na Troia International Film Festival w Setubal, Portugalia (2002) za film "Jutro Będzie Niebo" (film zdobył również nagrody dla najlepszego aktora na FPFF w Gdyni, 2001 oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, 2001).

BB zdj 8
Główni realizatorzy filmu:

Producent – Juliusz Machulski
Reżyser – Jarosław Marszewski
Producent Wykonawczy – Wojciech Danowski
Operator Obrazu – Jacek Podgórski
Kierownik Produkcji – Andrzej Besztak
Scenograf – Katarzyna Filimoniuk
Kostiumograf – Barbara Sikorska-Bouffał
Charakteryzator – Tomasz Matraszek

BB zdj 2
Główna obsada aktorska:

ERYK: TOMASZ KOT
Tomasz pochodzi z Legnicy. Debiutował w1996 roku na deskach tamtejszego Teatru Dramatycznego. W 2001 roku ukończył krakowską PWST i dziś należy do grona najzdolniejszych polskich aktorów. W świadomości widzów zapisał się debiutancką kreacją Ryśka Riedla w opowiadającym o wokaliście Dżemu obrazie „Skazany na bluesa" oraz Zbigniewa Religi w filmie Łukasza Palkowskiego "Bogowie".

DORA: LIANNE HARVEY
Lianne ukończyła prestiżową szkołę RADA (Royal Academy of Dramatic Art) w Londynie,najlepszą szkołę aktorską na świecie. Dostała się za pierwszym podejściem (dla porównania Emma Thompson zdawała trzy razy). Ma zaledwie 23 lata, jednak zarówno osobowo jak i zawodowo zaskakuje dojrzałością. Jest to jeden z pierwszych jej projektów po ukończeniu szkoły - jest więc zaledwie na początku swojej kariery.

NURSE CLAIRE KEEN: RUBY BENTALL
Ruby zyskała ostatnio szeroką popularność w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych dzięki serialowi "Poldark", w którym gra jedną z głównych ról. Swoją urodą i kreacją aktorską zaznaczyła się również w ekranizacjach książek Jane Austen oraz serialu "Jekyll and Hyde". Ma jedyne 28 lat, a pracowała już z takimi reżyserami jak Ridley Scott i Mike Leigh.

POLICEMAN: LEE ROSS
Lee ma na swoim koncie udział w wielu kasowych produkcjach, m.in. "Angielskim Pacjencie", czy "Ewolucji Planety Małp", lecz publiczności brytyjskiej znany jest przede wszystkim z serialu "East Enders" oraz Catherine Tate Show.

SARAH: TILLY GAUNT
Odtwórczyni roli siostry głównej bohaterki, Tilly, znana jest głównie jako aktorka teatralna. W filmie i telewizji najbardziej zaznaczyła się w rolach m.in. w "Holby City" oraz "Doctors" dla BBC. Zdobyła również prestiżową nagrodę Carlton Hobbs Award.

DR LIPMAN: LECH MACKIEWICZ
Lech Mackiewicz kojarzony jest przede wszystkim z teatrem. Gdy w 1985 wyemigrował do Australii, założył tam teatr Auto Da Fe, którego spektakle wędrowały po wielu międzynarodowych festiwalach. W 1995 powrócił do Polski. W swojej karierze występował m.in. z Cate Blanchett w "Kafka Dances". Jako aktora telewizyjnego kojarzyć można go z "Pianisty" Romana Polańskiego, "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem" a także seriali telewizyjnych jak "Na Wspólnej".

BB zdj 7