Studio Filmowe ZEBRA

Kręcimy już 28 lat! Wyprodukowaliśmy 40 filmów fabularnych i 4 seriale telewizyjne.
Nasze zasoby filmowe obejmują łącznie 130 filmów fabularnych.Juliusz Machulski


zebra tworca juliusz machulski

Juliusz Machulski • Studio Filmowe ZEBRA

Reżyser, scenarzysta i producent filmowy. W latach 1973-74 studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1978 rok). W latach 1984-1985 studiował w Cal-Arts w Kalifornii (stypendium Fulbright'a). W 1988 roku założył Studio Filmowe ZEBRA, któremu szefuje do dzisiaj. W 1993 roku wykładowca reżyserii filmowej w Hunter College w Nowym Jorku. Autor i producent najpopularniejszych i licznie nagradzanych polskich filmów.

 

Pierwsze jego filmy to krótkometrażowe etiudy szkolne: „Paralaksa”, „Wolna sobota” i „Gorączka mleka” - wszystkie wyróżnione na Festiwalu Etiud Filmowych w Warszawie w 1978 roku (nagroda FIPRESCI oraz nagroda jury festiwalowego). Twórca kultowych filmów polskich, takich jak: „Vabank”, „Seksmisja”, „Vabank II, czyli riposta”, „Kingsajz” oraz „Kiler”. Autor teatrów telewizji:  „Jury”, „19. południk”, „Przerwanie działań wojennych”, „Next-ex”, „Matka brata mojego syna", „Brancz".

 

Pełnometrażowy debiut fabularny Juliusza Machulskiego „Vabank” stał się jednym z największych przebojów polskiego kina. Polska komedia wszechczasów „Seksmisja” napisana i wyreżyserowana przez Juliusza Machulskiego w niespełna w rok od premiery zgromadziła w kinach około 12 milionów widzów. „Szwadron”, którego Juliusz Machulski był reżyserem, scenarzystą i producentem, reprezentował kinematografię polską w nagrodach Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar® 1993 roku. Prawa do remake'u filmu „Kiler” w reżyserii Juliusza Machulskiego zostały kupione przez Walt Disney Company. Juliusz Machulski jest również producentem nominowanego do Oscara® 2012 (kategoria: najlepszy film nieanglojęzyczny) filmu „W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland.

 

Poza bogatą twórczością reżyserską, scenopisarską i producencką, Juliusz Machulski występował też jako aktor. Jest on odtwórcą głównej roli w filmie Krzysztofa  Kieślowskiego „Personel" (rok prod. 1975).

 

Laureat wielu nagród i wyróżnień, zarówno festiwalowych i branżowych (w tym, m.in.: 6-krotnie „Złote Lwy” – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, „Kryształowy Globus” – Międzynarodowy Festival Filmowy w Karlovych Varach, „Orły” – Polska Akademia Filmowa, „Syrenka Warszawska” – Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, „Złota Taśma” – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, 3-krotnie „Złoty Klakier” - Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 6-krotnie „Złota Kaczka” – pismo „Film” oraz licznych nagród i wyróżnień przyznawanych przez środowisko dystrybutorów za bardzo wysokie wyniki frekwencyjne w kinach) jak i państwowych (w tym: 1986 - Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w popularyzowaniu kultury polskiej na świecie, 1991 - Nagroda Przewodniczącego Komitetu Kinematografii, 1999 - Nagroda Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie filmu).

 

Filmografia Juliusza Machulskiego:

Unia Europejska - Fundusz Rozwoju Regionalnego

Serwis zebrafilm.pl wykorzystuje pliki Cookies w celu ułatwienia Państwu korzystania z naszych stron (np. do zapamiętania wybranego języka strony).
Ustawienia dotyczące zapisywania przez stronę plików cookies możecie Państwo sprawdzić i zmienić w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji.

Zgadzam się,
Zamknij [X]