Premiery nowego filmu SF ZEBRA "Bikini Blue". Film w kinach w całej Polsce.

 

BB zdj 5

 

Uroczyste premiery nowego filmu fabularnego Studia Filmowego ZEBRA "Bikini Blue" w reż. Jarka Marszewskiego odbyły się: w Łodzi w dniu 12 kwietnia 2017 roku oraz Warszawie w dniu 19 kwietnia 2017 roku. Łódzka premiera filmu odbyła się z udziałem m.in. przedstawicieli władz miasta, jak również twórców i odtwórców filmu  (w tym odtwórcy głównej roli Tomasza Kota, reżysera filmu, producenta wykonawczego). Na warszawskiej premierze filmu oprócz polskich twórców i odtwórców filmu, producentów, koproducentów i dystrybutora filmu pojawiła się również odtwórczyni jednej z dwóch głównych ról angielska aktorka Lianne Harvey. Premiery wzbudziły duże zainteresowanie przyciągając liczną widownię oraz przedstawicieli mediów i prasy.

 

Film wchodzi na ekrany polskich kin 21 kwietnia 2017 roku. Zapraszamy do kin  w całej Polsce.

"Bikini Blue" to dramat historyczny, którego akcja osadzona jest w Wielkiej Brytanii lat 50-tych. Reżyser i autor scenariusza w następujących słowach eksplikuje projekt filmu "Bikini Blue":

Los emigranta to nie od dziś polski stygmat. W latach 1939-47 blisko 200 000 Polaków zranionych przez wojnę i wielką politykę rozpoczęło nowe życie na obcej wyspie. Dla większości z nich była to podróż na nieznaną, odległą i niezbyt gościnną planetę. Właśnie o życiu na owej „obcej planecie" i międzyplanetarnej, czyli polsko-angielskiej miłości opowiada ta historia.

Rok 1953 to nie tylko dla Zjednoczonego Królestwa i Polski okres szczególny – umiera Stalin, następuje Koronacja Elżbiety II, eksploduje wynalazek telewizji, zaś niezwyciężona reprezentacja Anglii ponosi na Wembley historyczną klęskę w meczu z komunistycznymi Węgrami. Świat - jak dziś - żyje w lęku przed nieobliczalnym wschodnim mocarstwem i nową wojną.

Polak-wygnaniec Eryk i Dora, młoda Angielka są małżeństwem, udanym - do momentu, gdy na ich drodze staje choroba Eryka i ścigająca go, zatajona przed żoną, przeszłość. Chcę opowiedzieć o jego „ukradzionym" i odzyskanym losie, o przekleństwie podwójnego życia, które można scalić w jedno, dzięki prawdzie i bliskiej osobie. „Bikini Blue" to opowieść o szaleństwie i gorących uczuciach w czasach Zimnej Wojny.

Ta historia jest fikcyjna, choć poprzez wiele polsko-angielskich doświadczeń, które znam, całkiem prawdziwa. Dora i Eryk są mi bliscy i mam głębokie przekonanie – bardzo współcześni, podobnie jak dylematy, przed którymi stają, traumy, jakich doznali i wybory, których dokonują.

Pragnę stworzyć żywe, pełne ruchu i energii historyczne „road movie", z wielowymiarowymi bohaterami, zwartą intrygą i zwiewnym dialogiem. Film kameralny, ale bez kompleksów - otwarty na przestrzeń emocji, gęsty i intensywny, traktujący bohaterów z troską i ciepłem.

Zgodnie z literą tekstu i opisanymi w nim realiami, w przyszłym filmie wzięliby udział aktorzy polscy i brytyjscy, co podobnie jak sama historia Dory, angielskiej pielęgniarki i jej wyprawy ku prawdzie o polskim mężu, tworzy interesujący, nieczęsty w rodzimym kinie - pryzmat spojrzenia na polskie sprawy.

Lata 50-te poprzez kostium, kulturę plastyczną stanowiły okres niezwykle fotogeniczny, czas groźny i piękny. Wierzę, że także ten aspekt historii, jej wizualnej oprawy, poprzez wierność stylowi, detalowi i atmosferze epoki będzie stanowić wartościowy atrybut przyszłego filmu.

„Bikini Blue" to wpisana zimnowojenny okres opowieść o wyobcowaniu i odnajdywaniu się w nowym, nieznanym świecie. To film o ludziach zranionych i godnych, o utraconym losie i zmaganiach o jego odzyskanie. To polsko-brytyjska, czyli - europejska historia. Pragnę ją opowiedzieć.

 

Za scenariusz filmu "Bikini Blue" Jarek Marszewski otrzymał główną nagrodę konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO 2015.

 

"Bikini Blue" zostało zrealizowane z międzynarodową obsadą w języku angielskim. W rolach aktorskich obok znakomitego Tomasza Kota zobaczymy znanych i utalentowanych brytyjskich aktorów: Lianne Harvey, Ruby Bentall, Lee Ross, Tilly Gaunt.

 

Główni realizatorzy filmu:
Producent – Juliusz Machulski
Reżyser – Jarosław Marszewski
Producent Wykonawczy – Wojciech Danowski
Operator Obrazu – Jacek Podgórski
Kierownik Produkcji – Andrzej Besztak
Scenograf – Katarzyna Filimoniuk
Kostiumograf – Barbara Sikorska-Bouffał
Charakteryzator – Tomasz Matraszek

 BB zdj 9