galeria filmu Bikini Blue

Bikini Blue 2017

Streszczenie

Anglia, Manchester. Koniec II wojny światowej. Skoro świat oszalał, czemu my nie możemy? Na chwilę zapomnieć o tym co było, oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości i jak niczym nieskrępowani nastolatkowie całować się na plaży? I tak nic nie jest takie, jakie się wydaje. Nie ma jednej prawdy, a być może jedynym sposobem na powrót do normalnego życia jest szaleństwo?

W latach 1939–47 blisko 200 000 Polaków zranionych przez wojnę i wielką politykę rozpoczęło nowe życie na obcej wyspie. Dla większości z nich była to podróż na nieznaną, odległą i niezbyt gościnną planetę. Właśnie o życiu na owej „obcej planecie” i międzyplanetarnej, czyli polsko-angielskiej miłości opowiada ta historia.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1953. – To rok, w którym umarł Stalin, Elżbieta II została koronowana na królową Wielkiej Brytanii, a reprezentacja Anglii poniosła na Wembley historyczną klęskę z komunistycznymi Węgrami – mówi autor scenariusza i reżyser filmu Jarek Marszewski. Tłem opowiadanej historii jest „zimna wojna”. Głównymi bohaterami są małżonkowie Eryk Szumski, polski żołnierz-wygnaniec i Dora, młoda Angielka. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę. To historia o wyobcowaniu i odnajdywaniu się w nowym, nieznanym świecie, o ludziach zranionych i godnych, o utraconym losie i zmaganiach o jego odzyskanie – wyjaśnia reżyser.

O filmie

Rok produkcji:

2017

Producent wykonawczy:

Wojciech Danowski

Premiera:

21-04-2017

Dane techniczne:

90 min.

Produkcja:

Twórcy

Reżyseria:

Jarosław Marszewski

Scenariusz:

Jarosław Marszewski

Zdjęcia:

Jacek Podgórski

Scenografia:

Katarzyna Filimoniuk

Kostiumy:

Barbara Sikorska-Bouffał

Kierownik produkcji:

Andrzej Besztak

Obsada

Tomasz Kot (Eryk Szumski)

Lianne Harvey (Dora Szumska, żona Eryka)

Ruby Bentall (siostra Claire)

Lee Ross (policjant)

Tilly Gaunt (Sarah, siostra Dory)

Lech Mackiewicz (dr Lipman)